I lørdags afholde Fotomalia drengene deres årlige fotoevent, det foregik i al hemmelighed. Udover at alle blev bedt om at tage ALT deres grej med, og underskrive en ansvars fraskrivelse, ville de på ingen måde ud med hvad vi skulle lave.

Vi snakkede sammen og tænkte “Nå ja, hvor galt kan det gå?”.

Et eller andet sted, havde vi allerede besluttet os for at gøre livet surt for Fotomalia drengene. Men kort efter ankomst fik vi af vide at alle deltagerne var blevet delt op i hold. Vi tre var IKKE på samme hold, shit det betød at vi skulle socialicere med andre?!

Dagen var delt op i to; Første del gik ud på at vi skulle lave en film plakat i de hold vi var blevet placeret i.

Under anden del skulle vi lave et timeslice.

Timeslice er kendt fra Matrix, der hvor Keanu bla undgår kuglerne og man ser 180 grader rundt om ham. Vi havde 22 kamera!

Undervejs blev der nørdet alt muligt og umuligt omkring foto. Nogle ville måske have spurgt “Hvorfor sætte en goPro oven på en helikopter, der allerede har indbygget kamera?”, hvor vi nok ville svare/spørge “Hvorfor ikke?” 🙂

Men alt i alt havde vi en rigtig god dag, vi har lavet en video omkring det, vi kommer lidt forskelligt igennem, så læn dig tilbage og nyd showet 🙂

Vi vil gerne takke Fotomalia og alle de fremmødte, det var super underholdende, og inspirerende 🙂

Theis, Hansen og Kjøller!

P.S. Til Info: Timeslice og våben kan gå MEGET galt, jeg er stadig i gang med at rengøre grej!!

8 kommentarer

  • Seriøst – jeg beklager at vi skilte jer ad i grupperne 🙂 Men er glad for at i også hyggede jer trods alt.Alt alt for lækker video i har klippet sammen – i har virkelig ramt stemningen. Lækkert arbejde!!

  • Det ser sgu ud til I har hygget jer, Jakob, – o så fik du også lige mødt min lillebror Martin 😉
    Superfed video, ellers.

    • Det gjorde vi 🙂
      Hehe ja, jeg stod og henviste Bjarke til dine videoer omkring Lightroom. Så kom der på godt jysk kommentaren “Det der er min bror!” 🙂

  • Røv fed video og mega spændene at se på og mega fedt soundtrack …

  • Ha ha ha… Super fedt…
    I har helt sikkert ramt stemningen – og selvfølgelig havde vi da luret jer (øh)…

    Fed video, og tak for godt selskab!

    Og ikke mindst tak for at holde vores hemmelige grottes lokalitet skjult!

  • Kan man ”Time Slice uden så mange kameraer???-Kan man gøre det med GoPro og kan man gøre det med kun 1-3 kameraer??? 😀
    -Svar hurtigt