Sammen med Lightroom 2, kom der værktøjet brush tool.
Med Brush tool kan man fin justere, bla. eksponering, brightness mm. på udvalgte områder, det er noget jeg bruger meget.

Jeg har så opdaget nogle småting, som jeg nok havde lært noget før, hvis jeg havde taget et kursus eller ligende.

Ude til højre, er der en lille skyder, switcher man den over til venstre, så laver man “tegningen”  om til en maske hvor man kan justere lagets hårdhed (Amount). På den måde kan man nemt justere sine rettelser.

En anden lækker ting jeg opdagede var, effekten “Soften Skin”, det er egentlig bare en preset, som nulstiller alt og køre Clarity helt ned i -100, på den måde kan man, ja bløde huden op og fjerne de værste ujævnheder.

Nå man arbejder med Brushtool, så er der en stor rød markering. Den viser hvor og hvor meget man har tilføjet den valgte markering/ændring i billedet.

Og så det syntes jeg er r.v irreterrede, så da jeg opdagede genvejst tasten O, så blev jeg nærmest lykkelig 🙂

Den fjerner markeringen, så man kan se effekten, imens man tegner den på, så det er super lækkert.

Effekten bliver synlig nå man tegner den på, og det er meget bedre og nemmer at arbejde med efter min smag.

Husk at du kan lave lige så mange justerings lag, og for at arbejde videre i dem, så skal man bare klikke på den lille sorte plet der kommer, nå det bliver oprettet.

Jeg håber disse småting, kan være med til at gøre arbejdet i Lightroom lidt nemmere 🙂